שוקולד מטומפרר – מה זה ואיך מקצרים את התהליך

השוקולד המטומפרר הוא בעצם השוקולד אותו אתם קונים בחנות והוא מגיע מבריק קשיח ושביר. כל טבלת שוקולד אותה תקנו היא מטומפררת אך עם תרצו להשתמש בה ולהמיס אותה וליצור ממנה צורות חדשות כגון פרלינים, תאלצו להעביר את השוקולד תהליך טימפרור חוזר.

ללא תהליך הטימפרור השוקולד אינו מבריק, בעל בועות אוויר לעיתים, ניתן לראות בו פסים בהירים של חמאת הקקאו שהיא אחד ממרכיביו וכמו כן הוא נמס מהר יותר ואינו עמיד. לדוגמא אם רק תגעו בשוקולד שאינו מטומפרר עם היד שלכם סביר להניח כי הוא יימס מיד.

אך הטעם הוא אותו הטעם בכל מקרה. זהו רק עניין של נראות ואסתטיקה, וכמובן גם נוחות. השוקולד המטומפרר הרבה יותר נוח לעבודה.

מה ניתן להכין באמצעות שוקולד מטומפרר?

בכל קינוח בו תרצו לשלב את השוקולד כמרכיב העומד בפני עצמו, כדאי  להשתמש בשוקולד מטומפרר. קודם כל הוא יראה מבריק ויציב. דבר שני וחשוב לא פחות – יהיה לכם הרבה יותר קל לעבוד עם שוקולד מטומפרר מכיוון שהוא יתקשה מהר יותר ולא ימס לכם בין הידיים.

לדוגמא אם תרצו להכין בעצמכם ביצי שוקולד בסגנון קינדר, אם לא תטמפררו את השוקולד בו תשמשו יהיה לכם קשה מאוד לחלץ את הביצה מהתבנית שלה, וגם כאשר תחלצו אותה היא תראה לא אסתטית ולא מבריקה ומלאה בטביעות האצבעות שלכם. גם פרלינים מכינים באמצעות שוקולד מטומפרר וכדי שהם יראו מגרים ומזמינים חשוב כי תקפידו על טימפרור נכון ומקצועי של השוקולד לפני השימוש.

האסתטיקה שבאמנות השוקולד

כיום שוקולד הוא לא רק מאכל מתוק וטעים אלא הוא אשכרה חומר גלם אשר משתמשים בו ליצירות אומנות שונות. ישנן תערוכות שלמות על טהרת השוקולד והאומנים המשתתפים בתערוכות אלו מכינים משוקולד פסלים מדהימים כגון דיוקנים של בני אדם, שמלות משוקולד, נעליים משוקולד וכו'. אם אותם אומנים יעבדו עם שוקולד לא מטומפרר יהיה להם קשה מאוד להגיע לתוצאה סופית יפה ואתסטית. הברק שנותן הטימפרור של השוקולד לאחר המסתו נותן מראה מקצועי ומגרה לשוקולד, ומקל על האומנים לעבוד עם השוקולד ולעצב אותו בצורה הרצויה.

קצפת גלידן תהיה תוספת נהדרת לשוקולד מטומפרר ואיכותי>>

הכנת שוקולד מטומפרר

קודם כל חשוב להכיר ולדעת כי יש מספר שיטות לטימפרור שוקולד. כל אחד יכול לבחור את השיטה שנוחה לו יותר ולנסות אותה. בכל אחת מהשיטות הקיימות חשוב מאוד להצטייד במד חום שיראה  את הטמפרטורה אליה מגיע השוקולד.

בגדול, הכנת שוקולד מטומפרר, מטרתה לגרום לחמאת הקקאו שנמצאת בתוך השוקולד להתגבש באופן אופטימלי. בכל אחת משיטות הטמפרור מתחילים עם המסה של השוקולד עד שיגיע לטמפרטורה של 45 מעלות, זוהי הטמפרטורה בה כל הקריסטלים שנמצאים בשוקולד נמסים. לאחר ההמסה יש לקרר לטמפרטורה הנכונה. הטמפרטורה משתנה בהתאם לסוג השוקולד (מריר, חלב או לבן). זהו תהליך כימי לכל דבר ולפני שאתם מתחילים במלאכת הטימפרור רצוי כי תעמיקו ותרכשו מידע מקצועי נוסף. בהצלחה!

 

Facebook
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

סגירת תפריט