חופשת לידה – מה באמת עובר על האישה?

חופשת לידה מה באמת עובר על האשה

חופשת לידה היא תקופה אותה כל אישה עוברת באופן שונה ואין להשוות בין חוויה של אישה אחת לחוויה של אחרת.

זה מתחיל מכך שכל אישה חווה את הלידה בצורה שונה. ישנן כאלו שהלידה עוברת להן בקלות, ישנן כאלו שחוות כאבים עזים ומסיימות עם לא מעט תפרים.

ישנן נשים שעוברת ניתוח קיסרי וצריכות להחלים מהניתוח תוך כדי תחילת תקופת ההורות וישנם עוד מצבים רבים בהם אישה יכולה להימצא שאינם מפורטים כאן.

לידה היא חוויה משנה חיים וגם התקופה המגיעה אחריה – תקופת ההורות. אמא לילד ראשון תחווה את חופשת הלידה באופן שונה מאמא שלה זוהי לא הלידה הראשונה, אך אין זה אומר שיהיה לה קל בהכרח.

נשים רבות לוקות בדיכאון לאחר לידה מבלי לדעת שהן במצב הזה. ההורמונים שחוגגים, בתוספת לכאבים וההחלמה של הגוף מהלידה, מקשים על האישה לתפקד בימים הראשונים לאחר הלידה וגם בתקופה של חודשים לאחר הלידה.

לכן חשוב להיות שם בשבילה ולתמוך בה בכל דרך אפשרית.

לא כל הנוצץ זהב

כשאומרים את המילה "חופשה" האסוציאציה הראשונית שעולה היא ים, אוכל טוב, שקט, מנוחה, ספר טוב וכן הלאה. המושג חופשת לידה אינו הולם כלל את המצב בו נמצאת אישה לאחר לידה שצריכה לטפל בתינוק שזה עתה נולד.

חופשת לידה כוללת חוסר גדול של שעות שינה, התחברות להנקה, החלפות טיטולים לא נגמרות, בכי של תינוק חסר ישע שצריך להרגיע, החלמה של הגוף מחוויית הלידה, התכווצויות רחם שיכולות לכאוב מאוד, תזונה לא מאוזנת, עייפות שמצטברת ומצטברת עד כדי כך שהאישה נהיית פקעת עצבים ומרגישה לבד ושאף אחד אינו מבין אותה.

אישה שמניקה תחווה את התחושה הזו בעוצמה גבוהה יותר מכיוון שאיש אינו יכול להחליף אותך בהזנת התינוק, הלחץ הגדול של אם התינוק יונק מספיק, והשעות התכופות של ההנקה בשבועות הראשונים יכולים מאוד לתסכל.

על כן כאשר שומעים על אישה שיוצאת לחופשת לידה יש להבין כי היא כלל לא נמצאת בחופשה, אלא יותר בתפקיד חייה הגוזל ממנה אנרגיה רבה.

סבלנות היא מילת המפתח

אישה שנמצאת במצב זה צריכה להיות סבלנית. כל תקופה נגמרת בסוף, התינוק גדל לאיטו ומתפתח, יונק פחות, ישן יותר, מתקשר יותר עם האם והסביבה ומחייך. הסבלנות היא מילת המפתח פה.

אם אישה הנמצאת במצוקה תצליח להבין כי גם אם קשה עכשיו, בעוד חודש יהיה קל יותר. גם אם התינוק לא מצליח לאכול מהציצי וההנקה לא הולכת חלק, אפשר לתת לו תמ"ל והוא יגדל מצוין כך או כך – אותה אישה תהייה משוחררת יותר ומאושרת יותר.

חשוב שאישה לאחר לידה תהיה מוקפת באנשים שאוהבים אותה ומבינים אותה. היא צריכה אוזן קשבת, כתף לבכות עליה ולפרוק. אין כל סיבה שאישה במצב זה תחזיק הכל בבטן.

אל תהססו לפנות לעזרה

במידה ואותה אישה אינה מצליחה לעבור את התקופה הזו שלאחר הלידה בצורה טובה, ואתם כצופים מהצד מזהים סימנים שמאותתים לכן שמשהו אינו כשורה, אל תהססו להפנות את האישה לעזרה מקצועית.

כאמור נשים רבות שחוות דיכאון לאחר לידה כלל אינן יודעות זאת. לעיתים ההפניה לגורם מקצועי יכולה להרתיע את האישה אבל אל תהססו, ושכנעו אותה בכל דרך לפנות לעזרה.

איש מקצוע יוכל לתת לאישה כלים להתמודדות, ובמידת הצורך אף יוכל לרשום לה תרופות שיאזנו את מצב רוחה ואת ההורמונים המשתוללים.

לסיכום, חופשת לידה היא תקופה מורכבת ולא פשוטה עבור נשים רבות. היו קשובים, תסייעו בכל שניתן ותעזרו לאישה לראות את חצי הכוס המלאה.

Facebook
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

סגירת תפריט