3 דרכים דרכים בהן ניתן לגייס כסף לפרויקט חדש

3 דרכים דרכים בהן ניתן לגייס כסף לפרויקט חדש

בעולם החדש, בו דברים זזים במהירות האור, בכל יום יש ממציא או לפחות קבוצת ממציאים חדשה. בכדי שמיזם יפעל ויצליח, הוא צריך מימון. הוא צריך כסף. הכסף במקרה זה הוא אחד הכוחות המשמעותיים.

בכדי להצליח לגייס כסף לפרויקט צריך לעבור כברת דרך קטנה, עליה נרחיב כאן. אך כן ניתן לכם תמונה באיזה דרכים ניתן להשיג מימון לפרויקט בשלביו השונים.

מימון המונים

השיטה הזו היא אחת השיטות המוכרות ביותר. אחת הפלטפורמות המפורסמות בתחום היא Kickstarter.

הרעיון בפרויקט גיוס המונים הוא לתת לקהל רחב ככל שניתן להשקיע בפרויקט. במקום לשים את כל הכסף רק אצל משקיע אחד, שברוב המקרים יבקש גם בעלות על החברה, מאפשרים לקהל רחב להשקיע בסכום קטן יותר.

כלומר, בגסות רבה, במקום לגייס מיליון שקל מאדם אחד, מגייסים מיליון שקל מ-500,000 אנשים, ששמים 2 ₪ כל אחד. טוב, הדוגמא הזו לא מציאותית, כי יש המון גורמים שישפיעו על גודל הקהל שישקיע בכם, אבל זו רק המחשה.

כל פרויקט באשר הוא, החל מפיתוח מוצר מוחשי, דרך הוצאה לאור של ספר או דיסק ועד למימון עמותות, יכול להשתתף או להציע פרויקט של גיוס המונים.

זה היה כל כך מהיר ועל רגל אחת, ושווה להעמיק בנושא.

משקיע חיצוני

אחת הדרכים היותר מוכרות לגיוס כסף היא ללכת למישהו אחד שיש לו הרבה ולבקש ממנו להשקיע בפרויקט.

אותה דמות (בין אם אדם פרטי, חברה או ארגון) מעוניינת שהכסף שלה יעשה יותר כסף. ובשונה מהמשקיעים שלכם בגיוס המונים, יש לה אינטרס.

בכדי לגייס משקיע חיצוני, עליכם להיות אנשי עסקים טובים ואנשי מכירות טובים. כמובן שרצוי שיהיה לכם גם מיזם עם פוטנציאל.

בכל אופן, הכסף לא יגיע אם לא תצליחו לשכנע.

האינטרס של המשקיע יהיה לשים כסף על משהו שיניב לו יותר כסף. המחלה הזו שנקראת כסף, חיה אצל המשקיעים האלה יותר מאשר אצל כל אדם אחר. הם כל הזמן ירצו עוד כסף ועוד שליטה. ככה זה בנוי במערכת המוניטרית שלנו. אבל זה לדיון אחר.

אז תזכרו שכשאתם שמים כסף אצל אדם שיש לו יותר כסף, הוא סוג של "קונה אותכם".

קרנות מדינה

במדינת ישראל יש מספר קרנות מטעם המדינה שנותנות תמיכה במיזמים חדשים. הרשות לחדשנות מפעילה תחתיה את "קרן המדען הראשי" ואת "קרן תנופה". שתי הקרנות הללו מאפשרות ליזמים לגייס כסף מהמדינה לטובת פיתוח פרויקט, וכל אחת מאפשרת מסגרת שונה של תקציב.

מבלי להיכנס לפרטים, הקרן ממנת את הפרויקט בחלקו או בשלמותו, בהתאם לפוטנציאל להרוויח תמלוגים בעתיד מהפרויקט.

סיפור מפורסם הוא חברת Waze שקיבלה מימון אדיר מקרן המדען הראשי, ובזכות הצלחת הפרויקט, המדינה מרוויחה תמלוגים יפים מאד.

הקרנות מעוניינות לאפשר ליזמים רבים ומגוונים ככל האפשר לצאת לדרך עם פרויקט חדש.

ומה אתם תבחרו לעשות?

עכשיו, אחרי בריף מהיר מאד על 3 מהאפשרויות היותר בולטות לגיוס כסף למיזם, יש לכם זמן לחקור לעומק את כל אחת מהן, ולבדוק מי מהדרכים הכי מתאימה לכם.

 

 

Facebook
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

סגירת תפריט